Program ograniczania picia

Przeglądając strony internetowe w znanym portalu interia.pl natrafiłem na tematykę bardzo rzadko poruszaną w mediach. Tekst dotyczył nowatorskich form terapii przeciwalkoholowej. Interesującą rozmowę przeprowadził dziennikarz portalu z Barbarą Wojewódzką, specjalistką psychoterapii uzależnień, założycielką Pracowni Terapeutycznej Jednia w Gnieźnie. Wywiad dotyczył realizowanego przez nią Programu Ograniczania Picia. 

Czym charakteryzuje się ten program?

Okazuje się, że jest uznaną na świecie i polecaną przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych formą terapii. POP to oddziaływania indywidualne lub grupowe nakierowane na wypracowanie zdyscyplinowanego wzoru konsumpcji alkoholu, zgodnego z ustalonym wspólnie z terapeutą planem picia; program ten należy do programów redukcji szkód. Programy ograniczania picia są formą terapii oferowaną od niedawna. Podstawową przesłanką ich powstania jest założenie, że pacjenci, którym zaoferowano możliwość wyboru celu terapii mają większe szanse na sukces terapeutyczny, między innymi dlatego, że ludzie są bardziej skłonni do realizacji celów, które sami wybierają.

Dla kogo jest POP?

Uczestnictwo w tym programie można proponować osobom:

- pijącym alkohol szkodliwie,

- osobom uzależnionym od alkoholu, szczególnie:
•          bez przeciwwskazań zdrowotnych dla używania alkoholu,
•          nie akceptujących trwałej abstynencji jako celu terapii,
•          w początkowej fazie uzależnienia,
•          z  mniejszym nasileniem objawów uzależnienia,
•          doświadczającym mniejszej ilości problemów związanych z piciem,
•          lepiej funkcjonującym społecznie,
•          młodszym.

Jak długo trwa POP?

Czas trwania POP wynosi od 8 do 12 tygodni, spotkania minimum raz w tygodniu. Kwalifikację do POP poprzedzają od 1 do 3 spotkań konsultacyjnych. W dniu spotkania wymagane jest utrzymanie całkowitej abstynencji. Jeśli pacjent wyrazi zgodę – 2 spotkania z rodziną, których celem jest zapoznanie rodziny z zasadami programu POP. Po zakończeniu POP zaleca się w ramach monitoringu raz na kwartał spotkania z terapeutą (okres czasu ustalany jest indywidualnie).

W Polsce większość ośrodków zajmujących się leczeniem osób uzależnionych od alkoholu, w swojej ofercie terapeutycznej ma jedynie programy nakierowane na całkowitą abstynencję. Duża liczba pacjentów to tzw. nawrotowcy. Warto przyjąć, że istnieją osoby nadużywające alkohol, których celem jest nie całkowite zaprzestanie picia , a jedynie jego ograniczenie. Takie programy, z dużym powodzeniem realizowane są w wielu krajach. Trzeba pamiętać, jednak, że są one adresowane bardziej do osób nadużywających alkoholu niż uzależnionych w różnych fazach nałogu. Udział w programie nie powinien jednak usprawiedliwiać nadużywania alkoholu. Warto pamiętać słowa prof. Jerzego Mellibrudy, że picie alkoholu to jak gra w pokera z wyrafinowanym oszustem. Jest się zawsze na przegranej pozycji.

Liczba placówek oferujących leczenie POP jest wciąż szczupła. Ich wykaz zamieściła PARPA na swojej stronie pod adresem: 
http://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa/placowki-oferujace-program-ograniczania-picia

 

 

Źródła:

Interia.pl
Brok.edu.pl
Parpa.pl

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>