PARPA motywuje duchownych do zmiany

 

Bardzo interesującą wydaje się być kampania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzięki, której do koalicji na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi próbuje się jeszcze bardziej włączyć osoby duchowne. Co prawda kościoły prowadzą swoją politykę w tym zakresie opartą na Piśmie Świętym, jednak na rynku znajduje się ciągle zbyt mało publikacji, które miałby charakter powszechny. PARPA od roku prowadzi działania edukacyjne, które mają pomóc księżom wspierać osoby dotknięte chorobą alkoholową. Duchowni mogą korzystać ze strony www.MotywujmyDoZmiany.pl, na której są dostępne m.in. podręcznik i filmy instruktażowe. 

Książka „Jak wspierać osoby dotknięte problemem alkoholowym – poradnik dla duchownych” jest wprowadzeniem do zagadnienia pomocy osobom uzależnionym i współuzależnionym.

Pierwsza część publikacji omawia takie kwestie jak: przysięga abstynencyjna, doraźna pomoc materialna i duchowa, wspieranie członków rodzin uzależnionego.

Druga część przybliża metodę Dialogu Motywującego. Jest to sposób prowadzenia rozmowy służący wydobyciu i umocnieniu u rozmówcy jego własnej motywacji i zobowiązania do zmiany. Metoda ta zakłada, że uzależniony sam powinien odkryć w sobie determinację do poddania się terapii.

Uzupełnieniem podręcznika są dwa filmy instruktażowe przedstawiające rozmowę księdza z osobą uzależnioną i współuzależnioną. Pierwsza część każdego filmu ilustruje pułapki, na jakie narażeni są duchowni podczas takiej rozmowy, druga – dialog z wykorzystaniem technik motywacyjnych.

Filmy i podręcznik powstały w ramach kampanii „Motywujmy do zmiany” Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji duchownych w zakresie wsparcia rodzin i osób z problemem alkoholowym. Idea kampanii opiera się na założeniu, że duchowni, jako cieszący się szczególnym zaufaniem i autorytetem, są często pierwszymi, do których zwracają się o pomoc osoby uzależnione i współuzależnione.

Kampania adresowana jest do duchownych wszystkich wyznań, jednak bezpośrednie działania zostały skierowane do przedstawicieli najliczniejszych Kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz greckokatolickiego. W ramach kampanii przewidziano m.in. dystrybucję egzemplarzy podręcznika do wszystkich parafii wymienionych związków wyznaniowych. Przedstawiciele tych wspólnot zostali także zaproszeni na szkolenie z technik motywacyjnych do Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.

Poparcie dla idei kampanii wyrazili: Jego Ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości; Jego Ekscelencja ksiądz arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, ksiądz biskup Jerzy Samiec, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości objął kampanię „Motywujmy do zmiany” honorowym patronatem. Patronami medialnymi projektu zostały redakcje „Gościa niedzielnego” i „Niedzieli” oraz kwartalnika „Trzeźwymi bądźcie”.

 

Na podstawie materiałów prasowych PARPA

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>