Post, modlitwa, jałmużna i abstynencja

Wielki Post winien być czasem ascezy, modlitwy, pracy nad sobą. Czasem sprzyjającym zintensyfikowaniu życia duchowego poprzez święte środki, jakie oferuje nam Kościół: post, modlitwę i jałmużnę. Istotą postu jest rezygnacja z dozwolonych przyjemności. Nieprzypadkowo okres ten rozpoczął Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Intencja na początek Wielkiego Postu jak najbardziej właściwa. Konkretnym wezwaniem i zobowiązaniem powinno więc być „nie pijemy w ogóle alkoholu i ofiarujemy ten post za zniewolonych nałogami”. Sprzyjać ma temu wyciszenie i próba nawiązania lepszej relacji z Bogiem. Ale czy można nawiązać właściwą relację będąc pod wpływem chemicznych środków zmieniających świadomość? Jedyna sensowna odpowiedź na to pytanie winna brzmieć – nie!

Warto uszanować ten wielki czas i sprawić, by był czasem próby powstrzymania w sobie niepohamowanych emocji. By był czasem pracy nad własnymi słabościami. Przez te 46 dni pamiętając o poświęceniu Tego, który umarł za nasze zbawienie winniśmy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania związane z sensem życia.

Niech to będzie czas, który wzywa nas do refleksji nad naszą wiarą, nad naszym życiem osobistym i wspólnotowym, nad naszą drogą ku zbawieniu. Nic innego nie może się z tymi sprawami równać. Niech będzie również ścieżką, która prowadzi nas do najważniejszych świąt roku liturgicznego, do świąt paschalnych – zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

Papież Franciszek w swoim orędziu na Wielki Post pisze:
Drodzy bracia i siostry, Wielki Post jest czasem sprzyjającym odnowieniu siebie w spotkaniu z Chrystusem żyjącym w Jego Słowie, w sakramentach i w bliźnim. Pan – który podczas czterdziestu dni spędzonych na pustyni zwyciężył podstępy kusiciela – wskazuje nam drogę, którą trzeba pójść. Niech Duch Święty prowadzi nas do podjęcia prawdziwej pielgrzymki nawrócenia, by odkryć na nowo dar Słowa Bożego, by zostać oczyszczonymi z grzechu, który nas zaślepia i służyć Chrystusowi obecnemu w braciach potrzebujących. Zachęcam wszystkich wiernych do wyrażenia tej duchowej odnowy poprzez uczestnictwo w Kampaniach Wielkopostnych, promowanych przez wiele organizacji kościelnych, w różnych częściach świata, aby rozwijać kulturę spotkania w jednej rodzinie ludzkiej. Módlmy się za siebie nawzajem, abyśmy uczestnicząc w zwycięstwie Chrystusa umieli otworzyć nasze drzwi dla osób słabych i ubogich. Wówczas będziemy mogli w pełni żyć i świadczyć o radości paschalnej.

Niech te słowa poruszą nasze zatwardziałe serca i trwale wyryją się w naszej świadomości. Niech te słowa będą dla nas drogowskazem na ten czas Wielkiego Postu, a ofiarowana abstynencja znakiem umiłowania Pana Boga a zarazem znakiem sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu, karierowiczostwa, pogoni za pieniądzem, wszystkim co prowadzi do zła i złego.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>