Adwentowe przemyślenia

Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa. Adwent jest wyjątkowym czasem dla chrześcijan. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego adventus, które oznacza przyjście. Dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Oczekiwanie na przyjście Chrystusa musi rodzić radość. Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania.

Do VI wieku Adwent trwał 40 dni (podobnie jak Wielki Post) i rozpoczynał się od wspomnienia św. Marcina (11.11.). W tym czasie Adwent był również czasem pokuty, podczas którego obowiązywał zakaz zabaw, postu, abstynencji a nawet prowadzenia wojen. Obecnie Adwent trwa przez cztery niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w zależności od tego, w jaki dzień tygodnia przypada 25 grudnia, może się on rozpoczynać w dniach od 27.11 do 3.12.

Adwent jest czasem, który ma pomóc człowiekowi przygotować się na przyjście Pana, dlatego też powinien być czasem wyciszenia. I chociaż w świetle obecnych przepisów liturgicznych pójście na zabawę czy dyskotekę w Adwencie nie jest grzechem, to jednak rezygnacja z takich rozrywek połączona z dodatkowymi wyrzeczeniami w formie abstynencji alkoholowej, ograniczenia czasu oglądania telewizji czy używania komputera, pozwala bardziej skupić się na przeżywaniu tajemnicy świąt Bożego Narodzenia i oczekiwania na powtórne Jego przyjście w chwale. Chrystus przyszedł i Chrystus powróci. Chrystus jest stale obecny pośród nas i nieustannie przychodzi do swojego ludu.

Niechaj zatem i tegoroczny Adwent będzie czasem owocnego poszukiwania Chrystusa w liturgii, w modlitwie, w słowie Bożym, w sakramentach, w życiu codziennym i w drugim człowieku.

Mówi się czasem z przekąsem, że każda okazja jest dobra. Zatem może czas Adwentu będzie znakomitą okazją do niepicia? Żyjemy przecież w kraju, gdzie alkoholu nie wylewa się za kołnierz. W takiej sytuacji wprost bezcenne jest każde wierne świadectwo powzięcia czasowej lub całkowitej abstynencji.

Badania dowodzą, że robienie przerw w spożywaniu alkoholu wyjątkowo dobrze służy naszemu ciału. Można więc Adwent potraktować jako dobrą okazję. I nie chodzi tu tylko o abstynencję w piciu dużych ilości mocniejszych trunków, ale o odstawienie na jakiś czas także kieliszka wina czy butelki piwa.

Niech czas Adwentu będzie czasem, w którym wielu z nas podejmie ten trud. Do takiej postawy zachęca nas patron Adwentu św. Jan Chrzciciel i Kościół poprzez głos duszpasterzy.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>