Sierpień miesiącem trzeźwości

Wszyscy dokładnie wiemy, że sierpień jest wskazywany jako miesiąc zachowania abstynencji. Proponuje nam to Kościół Katolicki. Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego akurat sierpień, czyli apogeum wakacji, radości, uciech, upalnych dni? A co za tym idzie wzmożonej ochoty na zimny napój z pianką! Spotykam się często z pytaniem czy bardziej odpowiednim czasem nie byłby okres adwentu lub wielkiego postu?

Sierpień jako miesiąc trzeźwości jest przeżywany od 1984 roku. Podczas 201. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi ogłosili sierpień miesiącem trzeźwości narodu. Od tej pory na początku sierpnia Kościół, który przecież stale przypomina o tragicznych skutkach spożywania alkoholu, apeluje do Polaków o abstynencję.

vegetable-juices-1725835_960_720

Wybrano sierpień ze względu na szczególne czczenie i „nagromadzenie” świąt maryjnych w tym czasie. Również w dniu 26 sierpnia 1956 roku w święto Matki Bożej Częstochowskiej, w dzień odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu napisanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego jedno z przyrzeczeń brzmiało: „Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości”. Sierpień związany z ważnymi wydarzeniami już historycznymi, jak Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie i etos Solidarności. O czym łatwo zapominamy. Jest wreszcie miesiącem spotkań Ojca Świętego z Młodzieżą, kilkakrotnie na Jasnej Górze. W tym czasie 75 lat temu oddał życie za bliźniego św. Maksymilian Maria Kolbe, patron wielu inicjatyw, zmierzających do otrzeźwienia narodu i patron trzeźwości. Stąd też zachęta do podjęcia choćby miesięcznej abstynencji. Abstynencja jest rodzajem postu czyli dobrowolnego wyrzeczenia się rzeczy dozwolonej, lecz której nadużywanie może prowadzić do nałogów i grzechu nieumiarkowania.

W tegorocznym Apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu 2016 r. czytamy m. in.:

Przeżywamy wyjątkowy rok. Dziękujemy Bogu za 1050. rocznicę chrztu Polski oraz 25. rocznicę IV pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny, podczas której prosił Polaków o ochronę życia, zdrowia i godności człowieka oraz budowanie życia osobistego i społecznego na fundamencie Bożego prawa. Ostatnie tygodnie lipca wypełniła radość Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wszystkie te niezwykłe wydarzenia spaja Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. W tym szczególnym czasie Kościół w Polsce ponawia sierpniowy apel o abstynencję. Zrezygnujmy z napojów alkoholowych! Niech będzie to dar naszej miłości do Boga i bliźnich. Pokażmy innym, że jesteśmy wolni i miłosierni, że potrafimy żyć szczęśliwie bez alkoholu. Wesprzyjmy tych, którzy walczą o swoją trzeźwość i potrzebują naszej pomocy(…)

Warto, abyśmy pamiętali, że każda dobrowolna rezygnacja ze spożywania alkoholu jest ofiarą. Naszą ofiarą. Za tych, którzy nie potrafią lub nie mogą wyjść z alkoholizmu, za tych, którzy grzeszą pijaństwem, za tych, którzy cierpią wskutek pijaństwa swoich bliskich, jak i za tych, którzy pijąc staczają się na dno. Marzę o tym, by jak najwięcej Polaków potrafiło zrozumieć tę motywację, by stać ich było na gest niepicia i modlę się o to do Boga z całego serca. Na koniec pamiętajmy, że miesiąc bez alkoholu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie pisałem o tym w tekście „Abstynencja sposobem na zdrowie”.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>