Suchy kac

Syndrom dnia wczorajszego zwany pospolicie „kacem” nie jest zjawiskiem przyjemnym. Jest jednak zjawiskiem nieuchronnym. Jak mawiał ks. prof. Józef Tischner pijaństwo to jedyny grzech, po którym następuje natychmiastowa kara. Bardzo często przytaczał góralski wiersz Wandy Czubernatowej, dodatkowo ostatnio spopularyzowany przez zespół Zakopower w formie piosenki:

 Fto nimioł kaca
nie wiy co to smutek
kie kufa drewniano 
ocka ropom skute
 
Kie koty łupiom raciami o blachy
a wróble w bybny bijom
i dziurawiom dachy
 
Suchość w cłowieku
od krztonia do dusy
a bolom cie pazdury i kudły i usy
 
Moze i som jest tacy co kaca nimieli
ale cos oni w zyciu culi
cos oni widzieli?

Cały czas obracamy się wokół znanego tematu. Jest jednak pojęcie mniej znane, ale towarzyszące chorobie alkoholowej tzw. „suchy kac”. W języku specjalistycznym określany jako rzekomy lub wtórny zespół abstynencyjny. Występuje jakiś czas po odstawieniu alkoholu.Alkoholik, który przestał pić, a więc wytrzeźwiał fizjologicznie, długo jeszcze myśli, odczuwa i zachowuje się jakby był pod wpływem alkoholu. Sama nieobecność alkoholu w organizmie nie likwiduje automatycznie alkoholowego sposobu myślenia.

Stan taki pojawia się wyłącznie u osób uzależnionych. Mimo, iż osoba uzależniona nie spożywała dzień wcześniej alkoholu to występuje u niej identyczny stan co na drugi dzień po. Może występować gdy trzeźwiejąca osoba narażona jest na działanie bodźców kojarzących się ze spożywaniem alkoholu, takich jak np. wizyta w sklepie monopolowym, a nawet sen w którym pije się alkohol. Często trzeźwiejący alkoholicy odczuwają smak wódki w  ustach. Towarzyszy temu głód alkoholu czasami bardzo silny.

Przetrwanie tego okresu jest podstawowym celem pomocy oferowanej alkoholikowi przez grupy AA, które stają się rzeczywistym, silnym środowiskiem ochronnym. Osoba aktywnie uczestnicząca w programie AA uczy się w tym okresie przede wszystkim rozpoznawania w sobie starego, alkoholowego sposobu myślenia.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>